Strona główna » Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
TURYSTYKA

Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu

Fot.: MOT

Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza na cykl filmów, w którym będzie można obejrzeć 20 najwspanialszych obiektów Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce „od podszewki”, czyli zeskanowanych laserowo w 3D i zaprezentowanych w formie animacji.

Fot.: MOT

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce to nieodłączny krajobraz naszego regionu. Aby te zabytki mogły zostać z nami na zawsze zostały uwiecznione skanerem 3D, który w każdym centymetrze odwzorował te wspaniałe budowle.

Prezentujemy ostatni już z 20 zdigitalizowanych obiektów wchodzących w Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce-Zagrodę Felicji Curyłowej w Zalipiu.

Zalipie to wieś w Małopolsce, która słynie z chat malowanych w kolorowe, kwiatowe wzory. Zainteresowanie Zalipiem zaczęło się od słynnej miejscowej malarki – Felicji Curyłowej. Żyła ona w latach 1903-1974. Oprócz umiejętności artystycznych miała ona dar przekonywania o wyjątkowości swojej wioski. Położone na Powiślu Dąbrowskim Zalipie szybko uzyskało więc sławę „malowanej wsi”.

Sięgający XIX wieku zwyczaj malowania wzorów na domach i zabudowaniach gospodarczych, dotyczył nie tylko Zalipia, ale również innych miejscowości Powiśla, a nawet kraju. Dom artystki już za jej życia był często odwiedzany. Stał się najważniejszym miejscem dla wszystkich miłośników sztuki ludowej. Wzrost zainteresowania folklorem nastąpił po II wojnie światowej, kiedy wiejskie rękodzieło, znalazło się w kręgu zainteresowania władzy ludowej.

Pani Felicja Curyłowa została zaproszona do malowania wnętrz statku Batory, czy restauracji Wierzynek w Krakowie.

Malwina

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz