Strona główna » Biskup Jan Szkodoń oczyszczony z zarzutu
LUDZIE

Biskup Jan Szkodoń oczyszczony z zarzutu

Po przeprowadzeniu  procesu kanonicznego karno-administracyjnego Nuncjatura Apostolska w Warszawie poinformowała, że bp Jan Szkodoń został oczyszczony z zarzutu wykorzystania seksualnego osoby małoletniej. – Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat) – czytamy w Komunikacie Nuncjatury Apostolskiej.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej
dotyczący procesu kanonicznego karno-administracyjnego
wobec bp. Jana Szkodonia

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

W toku postępowania stwierdzono natomiast nierozważne zachowanie bp. Jana Szkodonia wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców, pozostających od lat w znajomości z biskupem.

W związku z powyższym, bp. Janowi Szkodoniowi została wymierzona pokuta, polegająca na trzymiesięcznych rekolekcjach zamkniętych, poświęconych na refleksję i modlitwę. Biorąc pod uwagę, że od lutego 2020 r. bp Jan Szkodoń przebywał w odosobnieniu, należy stwierdzić, że powyższą pokutę już odbył.

Akta procesu karno-administracyjnego zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej. Na forum kanonicznym sprawę należy uznać za zakończoną, a dekret karny za prawomocny. Osoby zainteresowane zostały odpowiednio poinformowane o zakończeniu procesu kanonicznego.

Malwina

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz