Strona główna » Święto Wojska Polskiego
WYDARZENIA

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego oraz 101.rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, w Krakowie obchodzono z wyjątkowym rozmachem. Organizatorzy zadbali, by do uczestnictwa w wydarzeniach mógł włączyć się każdy – duży czy mały.

– 15 sierpnia obchodzimy święto tych, którzy dziś służą Polsce, a także tych, którzy za Ojczyznę oddali życie. Dzisiaj jesteśmy szczególnie dumni z naszej historii i z bycia Polakami. Nie byłoby tu nas, gdyby nie odwaga i determinacja walki o niepodległość naszych Przodków. Pamiętamy o wydarzeniach z 1920 roku i dbamy o to, by pamięć o Bohaterach nie zginęła – mówi I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Krakowie rozpoczęły się od mszy świętej w Katedrze Wawelskiej. Następnie uroczystości odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki. Tego dnia wicewojewoda Józef Leśniak złożył również kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, przy Krzyżu Katyńskim i w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie spoczywają marszałek Józef Piłsudski oraz Lech i Maria Kaczyńscy.

Popołudniu w ogrodach Muzeum Archeologicznego odbył się piknik wojskowy. Atrakcyjna oferta edukacyjna i kulturalna oraz zaangażowanie żołnierzy Wojska Polskiego zapewnione przez organizatorów przyciągnęły nie tylko patriotycznie nastawionych mieszkańców Krakowa, lecz także wielu turystów goszczących w naszym mieście.

 – W końcu mogliśmy wyjść i świętować razem z Żołnierzami – w dniu Ich święta – bez obaw o zdrowie. Dziękuję współorganizatorom za doskonałe przygotowanie tego wydarzenia z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa i higieny. Za przebogaty program. Dziękuję Wam, Żołnierze, za Waszą obecność oraz codzienną służbę Polsce. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział we wspólnym świętowaniu – podsumował I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.

Organizatorami uroczystych obchodów i pikniku wojskowego byli: Wojewoda Małopolski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Małopolski i Wojsko Polskie.

FOTO: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz