Strona główna » Kulinarne spotkanie w Mucharzu
WYDARZENIA

Kulinarne spotkanie w Mucharzu

Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu wadowickiego oraz suskiego rywalizowały w konkursie potraw pn. „Innowacyjna Małopolska – tradycyjne potrawy lokalne”. Kulinarne wydarzenie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Mucharzu.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Filip Kaczyński, wicestarosta wadowicki Beata Smolec, wójt gminy Mucharz Renata Galara,  dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Dominik Pasek, radni gminy Mucharz, Ryszard Czaicki z Małopolskiej Izby Rolniczej oraz Mirosława Antos z Zespołu Doradztwa Rolniczego, która podzieliła się cenną wiedzą o wybranych ziołach z naszych łąk.

Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Mucharzu wspólnie z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach zorganizował w sobotę 14.08.2021 r. w Świetlicy Wiejskiej w Mucharzu konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych producentów pod nazwą „Tradycyjne Potrawy Lokalne”.

Celem konkursu było m.in. kultywowanie lokalnych tradycji oraz pogłębienie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej i lokalnej Małopolski. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach: „Produkt lokalny” oraz „Danie kulinarne”.

W konkursie wzięły udział koła gospodyń z terenu naszej gminy oraz goście z ościennych wiosek: KGW Klecza „Zarąbianki”, KGW Łękawica, KGW Stryszów, Bractwo Zbójników spod Babiej Góry, KGW Swojska Gromada Juszczyn, KGW Jaszczurowa, KGW Inspiracje Kozińca z Kozińca, KGW Mucharz, KGW Świnna Poręba.

Trudny orzech do zgryzienia miało jury konkursowe, które ostatecznie dokonało następującego wyboru:

Danie kulinarne

I miejsce KGW Mucharz (kwaśnica)

II miejsce KGW Jaszczurowa (szare kluski z mięsem)

III miejsce KGW Łękawica (zupa żniwiarza z kluskami)

Produkt lokalny

I miejsce KGW Swojska Gromada z Juszczyna (kulasina z tartych ziemniaków)

II miejsce Bractwo Zbójników spod Babiej Góry (cepeliny małopolskie na słodko)

III miejsce KGW Świnna Poręba (poleśniki)

Wyróżnienia

KGW Inspiracje Kozińca z Kozińca (kwaśnica)

KGW Stryszów (kołacze)

KGW Klecza „Zarąbianki” (chleb swojski z masłem czosnkowym)

Podczas obrad jury na mucharskiej scenie wystąpiły „Jaszczurowianki”, Kapela „Kozinianie”, Bractwo Zbójników spod Babiej Góry oraz jaszczurowski kabaret „MGM”.

Udział w konkursie był okazją dla przedstawicielek KGW do promocji lokalnych produktów kulinarnych oraz do wymiany doświadczeń z innymi Kołami.

Fot. R. Kadela

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz