Strona główna » Kandydaci do Oskarów
WYDARZENIA

Kandydaci do Oskarów

Ten tytuł nie jest żadną przenośnią. Z filmów animowanych powstających ostatnio na Warsztatach w Lanckoronie aż trzy były nominowane do Oskara. Dowiedzieliśmy się o tym podczas oficjalnego otwarcia tegorocznych Warsztatów, gdy wójt Tadeusz Łopata życzył uczestnikom tej najwyższej nagrody świata filmu.

Na otwarciu w piątek 10 września przybyłych na nie uczestników z 6 krajów powitało trzech gospodarzy wydarzenia: jego główny sprawca prof. Jerzy Kucia, gospodarz Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata i gospodyni obiektu Małgorzata Dziadkowiec. Wymienili podziękowania za to, że Warsztaty odbywają się w malowniczej Lanckoronie, zapewniającej twórcom kameralną atmosferę pracy, a jej efekty rozsławiają Lanckoronę w świecie. I tak oto dowiedzieliśmy się że trzy spośród powstających tu – oczywiście w zarysie i koncepcji – filmów w ostatniej edycji konkursu były nominowane do Oskara.

Jeden z nich, produkcji portugalsko-niemieckiej, mieliśmy okazję obejrzeć podczas wieczornego pokazu. Objął on trzy filmy uczestników i trzy filmy profesorów prowadzących Warsztaty: Jacka Adamczak, Roberta Englera i Jerzego Kuci.

Tekst i foto: Anna Witalis-Zdrzenicka

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz