Kontrolerzy zarzucają gminie Andrychów określenie dyskryminujących warunków przetargu oraz opisanie zamówienia, które mogło utrudnić uczciwą konkurencję. Czy zatem przetarg na rewitalizację Pańskiej Góry i Zalewu Anteckiego mógł być z góry ustawiony pod wybranie konkretnego wykonawcy? Na to pytane w protokole pokontrolnym odpowiedzi nie znajdziemy. Jest tam natomiast informacja o nałożeniu na gminę Andrychów wielomilionowej kary.
Departament Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przeprowadził kontrolę gminy Andrychów w zakresie przeprowadzenia przetargu wykonanie robót budowlanych w systemie zaprojektuj i wybuduj polegających na rewitalizacji obszaru Pańskiej Góry oraz Zalewu Anteckiego w Andrychowie oraz nadanie terenom nowej funkcji.
Podczas przeprowadzenia kontroli, po zapoznaniu się z wyjaśnieniami i przedstawieniu przez gminę Andrychów wszystkich wymaganych dokumentów, kontrolujący stwierdzili nieprawidłowości polegające na określeniu przez Zamawiającego dyskryminujących warunków przetargu oraz opisanie przedmiotu zamówienia w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję.
Kontrolerzy wytknęli władzom gminy Andrychów cztery grzechy, które ich zdaniem popełniono w trakcie przygotowania i przeprowadzania przetargu nieograniczonego na rewitalizację obszaru Pańskiej Góry oraz Zalewu Anteckiego w Andrychowie:
1.Określenie dyskryminujących warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia
– Należy stwierdzić, że postawienie wymogu pełnienia funkcji Kierownika Budowy posiadającego doświadczenie nabyte w okresie ostatnich 5 lat przed dniem składania ofert mogło ograniczyć krąg potencjalnych wykonawców oraz mogło doprowadzić do wyboru oferty droższej. Nie można wykluczyć sytuacji, że gdyby Zamawiający nie postawił ww. wymogu w zakresie spełnienia warunków udziału w postępowaniu, mógłby uzyskać ofertę korzystniejszą cenowo od oferty, która została znana za najkorzystniejszą – czytamy w Informacji Pokontrolnej.
2. Naruszenie w zakresie wyboru, jako najkorzystniejszej oferty podlegającej odrzuceniu z postępowania.
3. Opisanie przedmiotu zamówienia w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję.
– Zamawiający wybierając ofertę niezgodną ze Specyfikacją istotnych warunków zamówienia nie miał pewności, czy wykonawca spełni podstawowe warunki, a tym samym, czy Wykonawca nie powinien zostać wykluczony, a jego oferta zostać odrzuconą – czytamy w Informacji Pokontrolnej.
4. Określenie kryteriów oceny ofert odnoszących się do właściwości wykonawcy
– Należy wskazać, iż sformułowanie dyskryminującego kryterium oceny ofert poprzez punktowanie właściwości wykonawcy, tj. ilości wykonanych uprzednio robót budowlanych o określonych wartościach mogło zniechęcić potencjalnych Wykonawców do złożenia oferty – czytamy w Informacji Pokontrolnej.
W wyniku przeprowadzenia kontroli i stwierdzenia nieprawidłowości, Instytucja Zarządzająca RPO Województwa Małopolskiego dokonała pomniejszenia/korekty finansowej w wysokości 25 % wydatków kwalifikowanych wynikających z zawartej Umowy z wykonawcą Arco System sp. z o.o na kwotę 18 999 000 zł brutto.
Treść informacji pokontrolnej stanowi ostateczną wersję, która przesłana do Beneficjenta kończy procedurę kontroli.
Zdaniem burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka, który wypowiedział się w mediach, wyniki kontroli jeszcze o niczym nie przesądzają, a gmina Andrychów żadnych pieniędzy nie straciła.
Dodaj komentarz