Strona główna » Kto stracił, a kto zyskał? Dochody samorządów w czasie pandemii
GOSPODARKA

Kto stracił, a kto zyskał? Dochody samorządów w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią obostrzenia nie pozostały bez wpływu na sytuację ekonomiczną samorządów. Wiele z nich odnotowało znaczy spadek dochodów własnych. Jednak w naszym powiecie sytuacja nie jest zła. Wręcz przeciwnie – większość gmin uzyskała w ubiegłym roku dochody wyższe niż we wcześniejszym. Tylko jedna wyraźnie ucierpiała.

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ostatnio ranking prezentujący zmianę wysokości dochodów własnych województw, powiatów i gmin w 2020 roku (w porównaniu ze wcześniejszym). Z zestawienia wynika, że głównymi ofiarami pandemii okazały się największe ośrodki miejskie. Wśród miast wojewódzkich wzrost dochodów własnych odnotowały tylko dwa. W większości nastąpił spadek, niekiedy naprawdę poważny.

Jak twierdzą autorzy rankingu, przyczynił się do tego głównie kryzys spowodowany zamykaniem gospodarki. Zmniejszenie dochodów wynikało nie tylko z niższych wpływów z PIT-ów i CIT-ów, ale także na przykład ze znacznie mniejszej sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, przyznawania zwolnień z podatku od nieruchomości czy obniżania stawek czynszowych w lokalach komunalnych. Oprócz tego w związku z obostrzeniami sanitarnymi wrosły niektóre wydatki, chociażby na dezynfekcję budynków publicznych, dodatkowe wyposażenie niezbędne do zdalnego nauczania czy wyższe dopłaty do transportu publicznego.

Jednak w skali całego kraju spadek dochodów własnych samorządów w roku 2020 nie był znaczący. Wyniósł nieco ponad 2 %. Owszem, są samorządy, które zaliczyły znacznie poważniejszy spadek, sięgający kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu procent. Ale nie brak i takich, które nie poniosły żadnych strat, a nawet zyskały. Najbardziej spektakularnym przykładem jest gmina Chojnice w województwie pomorskim. Tam dochody własne w 2020 roku okazały się wyższe o ponad 148 % niż w poprzednim!

A jak to wygląda na naszym terenie? Samorząd powiatu wadowickiego odnotował niewielki spadek dochodów własnych. W 2020 roku były one niższe niż w 2019 o 2,32 %. Jeśli chodzi o miasta, najbardziej ucierpiał Andrychów. Tutaj dochody własne spadły o 8,21 %. Bardzo nieznaczny spadek nastąpił w gminie Wadowice – wyniósł on tylko 0,89 %. Natomiast w Kalwarii Zebrzydowskiej dochody wzrosły o 3,15 %.

Niezła, a nawet całkiem dobra jest sytuacja we wszystkich gminach wiejskich naszego powiatu. Tylko jedna z nich odnotowała spadek wysokości dochodów, zresztą prawie niezauważalny, bo wynoszący 0,15 %. To gmina Wieprz. We wszystkich pozostałych dochody w roku 2020 okazały się wyższe niż w 2019. W Tomicach o 0,18 %, w Brzeźnicy o 0,46 %, a w Spytkowicach o 2,92 %. Jeszcze lepiej jest w gminie Lanckorona, gdzie dochody wzrosły 6,85 %. A najkorzystniejsza sytuacja panuje w Stryszowie (wzrost o 8,10 %) i Mucharzu (10,92 % do góry).

Foto: Edyta Łepkowska (na zdjęciu Andrychów)

Redakcja

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz