Strona główna » Kolarski ultramaraton wystartuje w sobotę
SPORT I REKREACJA

Kolarski ultramaraton wystartuje w sobotę

Klub Sportowy Aquila Peleton Wadowice przygotowuje ultramaraton na 500 kilometrów. Bedzie też trasa na 250 km. Start i meta w Czartaku. Małopolska 500-ka jest jednym z sześciu corocznie organizowanych ultramaratonów szosowych wchodzących w cykl Pucharu Polski w Ultramaratonach Kolarskich. W dniach 17-18 lipca 2021 roku na starcie stanie 40 zawodników walczących o punkty w klasyfikacji generalnej, a także chcących uzyskać kwalifikację do odbywającego się w przyszłym roku Bałtyk-Bieszczady Tour.                                                                  

Przez najbliższy weekend 17 – 18 lipca br. pasjonaci kolarstwa z grupy Aquila Peleton Wadowice organizują ultramaraton kolarstwa szosowego na 500 km. Będzie róweniż druga trasa, o połowę krótsza. Rywalizacja trwa w trybie non-stop co oznacza, że czas przejazdu liczony jest od momentu przejechania linii startu do chwili przyjechania na metę.

– Dwa lata temu spotkałem entuzjastów kolarstwa, którzy uprawiali swoją pasję pod nazwą Peleton Wadowice. Bardzo fajna grupa osób zaangażowanych, pracowitych, jeżdżących ultra maratony. Po rozmowie z liderem grupy Arturem Byrskim okazało się, że grupa nie jest formalnie zrzeszona, nie działa w żadnym stowarzyszeniu, co jest sporym utrudnieniem. Zainteresowałem się tym i już w ubiegłym roku współpracowaliśmy, grupa miała pewne wsparcie naszego klubu. Teraz współpracujemy na stałe, grupa nazywa się Aquila Peleton Wadowice – mówi Andrzej Kramarczyk, prezes Klubu Sportowego Aquila Wadowice. – W tym roku grupa organizuje wyścig ultra maraton Małopolska 500-tka. Tę kolarską inicjatywę wsparł samorząd Województwa Małopolskiego, a Honorowy Patronat objął Marszałek Województwa Małopolskiego. Mam nadzieję, że takie kolarskie wydarzenia będą w przyszłości organizowane pod auspicjami PZKol – dodaje prezes Aquili.

Bazą ultramaratonu jest Kamping Czartak w Gorzeniu Górnym, skąd zawodnicy będą startować i tam też będą wracać. Komandorem wyścigu jest Artur Byrski, sędzią głównym  Bogusław Porzuczek. Kierownikiem  Biura Zawodów została Katarzyna Batek-Byrska, a monitoringiem GPS zajmie się Robert Janik.-

Trasa Małopolskiej 500-ki liczy 508 kilometrów i posiada ponad 5600 metrów przewyższenia, co sprawia, że jest jedną z trudniejszych i wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego od startujących oraz doświadczenia w jeździe długodystansowej. Aby uatrakcyjnić przejazd zawodnikom, trasę przejazdu poprowadzono w sposób, który pozwoli zobaczyć wiele ciekawych i historycznych miejsc województwa małopolskiego, a jednocześnie nie narazi ich na zbyt duży ruch samochodowy w trakcie przejazdu – mówi Artur Byrski, komandor wyścigu.

Trasa wyścigu poprowadzona jest utwardzonymi drogami krajowymi, wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi oraz drogami dla rowerów na terenie województwa małopolskiego. Zawody będą przeprowadzone przy normalnym ruchu drogowym, bez ograniczania, czy wyłączania ulic z ruchu drogowego.

W trakcie jazdy zawodnicy odwiedzą Ojcowski Park Narodowy, oraz Babiogórski Park Narodowy, będą podążać m.in. Wiślaną Trasą Rowerową, Szlakiem Architektury Drewnianej oraz Małopolskim Szlakiem Owocowym. Jadąc od Przełęczy Krowiarki do Przełęczy Knurowskiej przez cały czas widoczna będzie panorama Tatr.

Pamiętając o św. Janie Pawle II uczestnicy ultramaratonu będą mieli okazję zobaczyć miejscowości związane z jego osobą: Wadowice, Oświęcim, Mętków, Stary Sącz, Ludźmierz. Zawodnicy będą się kierować wskazaniami nawigacji GPS.

Trasa 500:

Start – (0 km) Gorzeń Górny

PK1 – (59 km) Zubrzyca Górna

PK2 – (143 km) Łącko

PK3 – (236 km) Moszczanica (DPK)

PK4 – (315 km) Miechów

PK5 – (384 km) Rabsztyn

PK6 – (424 km) Bolęcin – Nawsie

Meta – (504 km) Gorzeń Górny

Trasa 250:

Start – (0km) Gorzeń Górny

PK1 – (72 km) Zubrzyca Górna

PK2 – (172 km) Maków Podhalański

Meta – (252 km) Gorzeń Górny

Foto: Archiwum

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz