Strona główna » 4 sposoby na obniżenie cholesterolu
PROMOCJA

4 sposoby na obniżenie cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu może doprowadzić do wielu przykrych następstw, w tym m.in. do zwiększonego ryzyka pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego i zakrzepów we krwi. Zwiększa się też prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca, dlatego absolutnie nie można tego bagatelizować i czym prędzej umówić się na konsultację lekarską. Istnieje również kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym można obniżyć cholesterol w warunkach domowych.

Odpowiednia dieta

Kluczem do sukcesu jest odpowiednia dieta, dlatego warto ją ustalić z wykwalifikowanym dietetykiem i specjalistą z branży medycznej. Zaleca się spożywać potrawy gotowane, grillowane lub duszone, a unikać smażonych posiłków. Dobrym wyborem będą takie produkty spożywcze, jak:

 • pełnoziarniste pieczywo i makaron,
 • chude mięso,
 • orzechy,
 • produkty sojowe,
 • rośliny strączkowe,
 • zioła (bazylia, oregano) i przyprawy (kurkuma, ziele angielskie);
 • chude twarogi i jogurty;
 • naturalne soki;
 • owoce i warzywa;
 • oliwa z oliwek i zielona herbata;
 • odtłuszczone mleko.

Osoby zmagające się z podwyższonym cholesterolem nie powinny natomiast sięgać po tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (zwłaszcza wieprzowinę i tłuste wędliny oraz kiełbasy), tłusty nabiał i masło (lepiej wybrać margarynę ze stanolami lub sterolami roślinnymi). Sprawdzone sposoby na obniżenie cholesterolu wpłyną również na poprawę koncentracji i wyeliminowanie szybkiego zmęczenia nóg. 

Wzmożona aktywność fizyczna

Rozwiązaniem problemu może się też okazać wzmożona aktywność fizyczna, ale w tym przypadku lepiej nie działać na własną rękę, a bazować na wiedzy i doświadczeniu lekarzy. Ćwiczenia powinny być dopasowane do wieku pacjenta (można to omówić z wykwalifikowanym trenerem personalnym), przebytych urazów oraz ewentualnych chorób. Regularne wykonywanie ćwiczeń jest w stanie obniżyć cholesterol i zredukować stres. Zaleca się ćwiczyć przez około pół godziny dziennie (nawet spacerując), a polecane aktywności fizyczne to: taniec, pływanie, nordic walking lub też amatorskie bieganie. 

Wyeliminowanie wszelkich używek

Wyeliminowanie wszelkich używek to absolutna podstawa, jeśli ktoś chce osiągnąć zamierzony efekt i poprawić stan swojego zdrowia. W tym przypadku chodzi o odstawienie:

 • alkoholu – doprowadza do zaburzenia równowagi tłuszczowej w ludzkim organizmie,
 • papierosów – zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy.

Od czasu do czasu można za to sięgnąć po czerwone wino (np. do obiadu), które jest w stanie zmniejszyć ryzyko rozwoju groźnych chorób układu krążenia.

Napoje owsiane i ziołowe napary

Ostatnim sposobem na obniżenie cholesterolu jest stosowanie napojów owsianych i ziołowych naparów. W pierwszym przypadku wystarczy się zdecydować na szklankę płatków owsianych, kilka szklanek wody i laskę cynamonu. Jeśli chodzi o przygotowanie ziołowego naparu, warto sięgnąć po liście karczocha, które zalewa się wrzątkiem i odczekuje 15 minut. Następnie uzyskany płyn można wypić. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć ze sobą wspomniane wyżej sposoby (np. aktywność fizyczną z dietą i wyeliminowaniem używek). 

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz