Strona główna » Wadowice jak kurort
GOSPODARKA

Wadowice jak kurort

Tężnie solankowe jako miejsca do zażywania inhalacji jeszcze niedawno istniały tylko w popularnych uzdrowiskach – Ciechocinku, Inowrocławiu, Rabce-Zdroju, Konstancinie-Jeziornej, Grudziądzu i innych. Teraz wyrastają jak grzyby po deszczu w całej Polsce. Pojawiają się w miasteczkach, a nawet wsiach. Jedna powstanie niebawem również w Wadowicach.

Tężnia solankowa to konstrukcja z drewna drzew iglastych, pokryta cienkimi gałązkami tarniny lub brzozy, po których spływa pompowana ku górze solanka, czyli woda mineralna bogata w jony sodowe, sole magnezowe oraz związki jodu i bromu. Podczas jej odparowywania powstaje aerozol nasycony cennymi mikroelementami, przydatny w profilaktyce i leczeniu między innymi chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego oraz alergii. Oczywiście, tężnie budowane obecnie w parkach czy przy osiedlach mieszkaniowych są zdecydowanie mniejsze i skromniejsze od tych istniejących w popularnych kurortach. Ale mają równie zbawienne działanie dla naszego zdrowia.

  W Wadowicach jeszcze w tym roku pojawi się jedna z nich. Stanie przy ulicy Topolowej, obok parku miejskiego i Domu Pomocy Społecznej. Wokół niej powstaną chodniki, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów, strefa zieleni oraz punkt widokowy z lunetą obserwacyjną do podziwiania panoramy Beskidu Małego. Nie zabraknie ławek, a także oświetlenia. Korzystanie z tężni ma być bezpłatne.

 Gmina Wadowice pozyskała dwie dotacje na budowę tego obiektu. Jedną, w wysokości 238 tys. zł, przyznał jej ostatnio samorząd województwa małopolskiego w ramach programu Małopolskie Tężnie Solankowe. Jeszcze większą kwotę na ten sam cel gmina zdobyła już w marcu tego roku. To 280 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jak zapewnia burmistrz Bartosz Kaliński, dzięki temu inwestycję można będzie zrealizować nie wydając prawie nic z gminnego budżetu. (eł)

Zdjęcie pod wstępem artykułu przedstawia tężnię w Zembrzycach. Foto: Edyta Łepkowska

Redakcja

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz