Strona główna » Szkolenie na terenie Jeziora Mucharskiego dla psów z różnych służb
BEZPIECZEŃSTWO

Szkolenie na terenie Jeziora Mucharskiego dla psów z różnych służb

Po raz pierwszy przewodnicy psów ćwiczyli razem ze swoimi podopiecznymi na terenie Jeziora Mucharskiego. W szkoleniu uczestniczyły zespoły ratownicze Sekcji Poszukiwawczej z Psami Ratowniczymi OSP w Wieprzu, policyjni wodniacy, a także przewodnik psa wraz ze swoim czworonogiem z wadowickiej komendy Policji. Wspólne zajęcia były doskonałą okazją do wymiany praktycznych informacji na temat technik i metod szkolenia.

14 lipca br. odbył się pierwszy trening i wymiana doświadczeń pomiędzy funkcjonariuszami pełniącymi służbę na Jeziorze Mucharskim, a zespołami ratowniczymi i kandydatami na zespoły ratownicze Sekcji Poszukiwawczej z Psami Ratowniczymi Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieprzu. W szkoleniu uczestniczył również przewodnik wraz ze swoim psem tropiącym z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach. Scenariusz wspólnego szkolenia zakładał wykorzystanie psów ratowniczych w celu zlokalizowania osoby zaginionej na obszarze akwenu z pokładu łodzi. Psy ratownicze Sekcji Poszukiwawczej z Psami Ratowniczymi OSP w Wieprzu posiadają certyfikacje gruzowiskową i terenową uprawniającą do udziału w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych. Projekt wykorzystania psów ratowniczych specjalności terenowej do przeszukiwania akwenów i ich brzegów w celu zlokalizowania osoby zaginionej z pokładu łodzi, został wypracowany przy współpracy ratowników Sekcji Poszukiwawczej z Psami Ratowniczymi OSP w Wieprzu podczas wspólnych treningów z zespołami ratowniczymi ze Szwecji.

Ćwiczenia miały na celu przygotowanie się na  skuteczne i szybkie podjęcie działań wraz z psami na terenach wodnych, w sytuacji gdyby zaszła taka konieczność. W okresie wakacyjnym, na Jeziorze Mucharskim wzrasta liczba osób zarówno wypoczywających jak i korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego, dlatego policjanci jaki i zespoły ratownicze Sekcji Poszukiwawczej z Psami Ratowniczymi OSP w Wieprzu chcą być jeszcze lepiej przygotowani na każdą ewentualność. Wymiana doświadczeń policjantów z przewodnikami psów ratowniczych wpisuje się w założenia akcji “Bezpieczne Wakacje” i działań profilaktycznych “Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz niewątpliwie przyczyni się do jeszcze szybszych i skuteczniejszych działań poszukiwawczo-ratowniczych na akwenie. Ćwiczenia odbyły się pod okiem młodszego instruktora przewodników psów ratowniczych KG PSP Jerzego Hermy.

Czworonogi są nieocenionym przyjacielem człowieka. W duecie z przewodnikiem, który dba o jego rozwój i umiejętnie kieruje jego predyspozycjami, tworzą parę, która razem może osiągnąć wspaniałe rezultaty.

 Zdjęcia: Fotografia Ratownicza Jacek Krawczyk

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz