Strona główna » Uwaga na oszustów, nie daj się nabrać!
BEZPIECZEŃSTWO

Uwaga na oszustów, nie daj się nabrać!

Kochani Seniorzy! Kolejny raz zwracamy się do Was z apelem o wielką ostrożność w sytuacji, kiedy dzwoni do Was ktoś, przedstawiając się jako członek rodziny lub też przedstawiciel instytucji. W sytuacji kiedy taka osoba, wywierając na Was presję, prosi o podjęcie jakichkolwiek działań związanych z przekazaniem pieniędzy, udostępnieniem danych logowania do banku, wskazaniem miejsca przechowywania oszczędności pamiętajcie, że właśnie padacie ofiarą oszustwa!

Przypominamy, że ofiarami tego typu oszustw padają zazwyczaj osoby starsze, którym sprawca podający się za funkcjonariusza Policji „poleca” przekazać pieniądze. Informujemy, że policjanci w ten sposób nie działają. Wtedy należy natychmiast skontaktować się z Policją pod numer alarmowy 112.


Jak należy postąpić:

W przypadku odebrania telefonu od osoby podającej się za policjanta, która informuje np., że ktoś bliski spowodował wypadek i należy wpłacić pieniądze za jej uwolnienie, nie należy działa pochopnie. Należy się rozłączyć i pilnie skontaktować się z osobą, która miała spowodować wypadek, a kiedy nie odbiera, nie wpadać w panikę lecz skontaktować się z inną osobą z rodziny. Należy również powiadomić Policję.

Przypominamy, że nigdy nie należy działać w pośpiechu i nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak również nie należy wpuszczać ich do mieszkania.

Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.

Ważne jest, aby ostrzeżenie i sposób radzenia sobie w takiej sytuacji dotarły do jak najliczniejszej grupy osób starszych. Apelujemy więc o informowanie seniorów znajdujących się w naszych rodzinach lub znajdujących się w sąsiedztwie. Możemy również pomóc seniorowi zainstalować na telefonie komórkowym darmową aplikację „Moja Komenda”, dzięki której szybko połączy się z wybraną jednostką Policji. Im więcej seniorów będzie miało świadomość jak wygląda mechanizm tego przestępstwa, tym mniej znajdzie się w gronie pokrzywdzonych.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz