Strona główna » Dożynkowy Wieniec od SGW Andrychów
WYDARZENIA

Dożynkowy Wieniec od SGW Andrychów

W Gminie Andrychów, decyzją samorządu w trosce o zdrowie uczestników zrezygnowano z obchodów święta plonów. Namiastką tegorocznego dziękczynienia było przekazanie pięknego, misternie wykonanego wieńca od Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie dla władz samorządowych, reprezentowanych przez Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka.

Ceremonia przekazania wieńca odbyła się podczas zorganizowanego przez wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej filii w Andrychowie – Dnia Profilaktyki Zdrowia, połączonego z uroczystym otwarciem siedziby Centrum Wolontariatu Maltańskiego w sobotę 4 września 2021.

Cykl wydarzeń rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. św. Stanisława BiM na osiedlu. To właśnie tam dokonano uroczystego poświęcenia wieńca. Msza dziękczynna nie była typową Mszą dożynkową. Tym razem głównym jej elementem był plon i efekty pięknej pracy Służby Maltańskiej.

Po Mszy Św. wspólny korowód, dumnie prowadzony przez Miejską Orkiestrę Dętą Andropol przeszedł pod siedzibę andrychowskiej filii Maltańskiej Służby Medycznej przy ul. Starowiejskiej w Andrychowie, gdzie poświęcono piękne, jasne – odnowione pomieszczenia czerwono-białych ratowników.

W korowodzie dożynkowym oprócz przedstawicielek SGW i Maltańskiej Służby Medycznej można było spotkać tancerzy i tancerki LZPiT Andrychów oraz przedstawicieli organizacji i instytucji samorządowych oraz radnych Rady Miejskiej.

Główna część Dnia Profilaktyki Zdrowia rozpoczęła się przy andrychowskim Basenie Krytym przekazaniem Gospodarzowi Gminy przepięknego wieńca dożynkowego przez przedstawicielki SGW w Andrychowie. Przekazanie poprzedziła prelekcja Prezes SGW – Czesławy Wojewodzic dotycząca historii obrzędów dożynkowych, szacunku dla chleba, wartości tradycji w życiu współczesnego – nowoczesnego społeczeństwa oraz piękna jednego z najstarszych współczesnych obrzędów ludowych – dożynek – współistniejącego z szacunkiem dla ciężkiej pracy rolnika oraz tych wszystkich, dzięki którym mamy dostęp do plonów jakie daje nam Ziemia.

Mimo, że współczesny świat zdaje się lekceważyć bogate tradycje dziękczynne i tradycje świąt ludowych, warto o nich pamiętać. Przez wiele lat czynności związane ze zdobywaniem pożywienia, były ściśle związane z szacunkiem i atencją dla pełnej trudu i wysiłku fizycznego pracy rolników. Obecne czasy sprawiają, że zapomniano o czynniku ludzkim, niezbędnym w produkcji jednego z podstawowych elementów pożywienia – chleba, warzyw i owoców.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich od lat stoi na straży pamięci o zwyczajach i obyczajach oraz tradycji regionalnych tych, którzy byli tu przed nami. Pokój, patriotyzm, ojczyzna, chleb, ojcowizna, szacunek dla ciężkiej pracy rolnika – owoce cywilizacji technologicznej łatwo mogą wymazać te pojęcia z naszych słowników. Czy współczesne – zdrowe społeczeństwa stać na taki krok? Ubiegły rok pokazał nam jak bardzo zależni jesteśmy od natury i jej kaprysów.

Mamy nadzieję, że kolejny rok sprawi, że dożynkowe uroczystości i dziękczynienie za plony będzie mogło przebiegać bez zakłóceń.

Jak wspomnieliśmy – tegoroczna namiastka dożynkowych uroczystości odbyła się podczas święta Maltańskiej Służby Medycznej. Jej wolonturiusze przygotowali szereg atrakcji m.in. pokazy ratownictwa i naukę resuscytacji, porady dietetyka, masaże regeneracyjne, rodzinne konkursy z nagrodami oraz zabawy i konkursy dla najmłodszych! Nie zabrakło działań ratujących życie – akcji krwiodawstwa oraz rejestracji dawców szpiku.

Wszystkim wolontariuszom pełniącym trudną, jakże odpowiedzialną i pełną wyrzeczeń pracę życzymy wszystkiego najlepszego, życząc wielu sukcesów w spełnianiu swojej pasji, będącej równocześnie ogromnym darem niesionym bliźnim.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz