Strona główna » Bedzie nowy odcinek trasy rowerowej
TURYSTYKA

Bedzie nowy odcinek trasy rowerowej

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ogłosił przetarg na budowę trasy rowerowej #VeloSkawa (VSk) na odcinku Ponikiewka – Zapora Świnna Poręba z terminem realizacji 15.11.2023 r.

Zamówienie obejmuje w szczególności:

● budowę ok. 2 km odcinka asfaltowej drogi rowerowej od istniejącego odcinka przy rz. Ponikiewka do tarasu widokowego przy zaporze w Świnnej Porębie. Częściowo trasa wykorzysta na tym odcinku ślad nasypu po zlikwidowanej linii kolejowej. Droga rowerowa będzie miała szerokości od 2 do 3 m, a spadki podłużne max. 6,00% (tylko na odcinku ok. 300 m na podjeździe pod parkingi przy zaporze będzie stromo, bo 13.50%)

● budowę kładki rowerowej na potoku Ponikiewka (w miejscu dawnego mostu kolejowego, z wykorzystaniem istniejących przyczółków) oraz dwóch przepustów na mniejszych potokach.

Odcinek będzie ważny z dwóch powodów.

Będzie ciekawy ze względów rekreacyjnych jako dojazd do zapory w Świnnej Porębie, która od tego roku jest już otwarta dla zwiedzających (co prawda tylko w weekendy, ale kto wie czy trasa rowerowa tego nie zmieni).

Natomiast dla tych co nie boją się przywyższeń i chcą pojechać przez Gołębiówkę i Łękawice w stronę Zembrzyc, to będzie też kluczowy odcinek który umożliwi jazdę z Wadowic bez wjeżdżania na DK28, która kompletnie nie nadaje się do jazdy rowerem. Jeszcze tylko trzeba by pomyśleć o odcinku wzdłuż torów od Zembrzyc do Suchej Beskidzkiej i w końcu można by to nazwać trasą rowerową w pełni znaczenia tego słowa. Niestety temat wykorzystania całego otoczenia jeziora Mucharskiego “pod trasę rowerową dla każdego” NIE został uwzględniony na etapie projektowania zbiornika, więc pozostaje to na razie tylko dla lubiących podjazdy, z jazdą w ruchu ogólnym.

Źródło: Velo Małopolska

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz